Zdrowie w pigułce. Gwałtowny wzrost rynku suplementów diety. Czy na pewno suplementy są ratunkiem dla naszego zdrowia?

Reklamy suplementów diety są dzisiaj tak popularne, że nie trzeba nawet specjalnie się starać, aby być ich odbiorcą każdego dnia.

Mamy je w praktycznie każdym telewizyjnym bloku reklamowym Widzimy takie produkty w prasie, w sklepach na potykaczach czy na planszach w komunikacji miejskiej.

Tak, rynek ten dynamicznie się rozwija, a Polska znajduje się pod tym kątem w ścisłej czołówce europejskich krajów. Dlaczego produkty te są tak popularne? Ile wart jest ten rynek w Polsce i czy aby na pewno stosowanie suplementów jest korzystne dla naszego zdrowia?

Poszukiwanie szybkich rozwiązań i wieczna pogoń za pięknem

Psychologowie od lat zastanawiają się nad powodami, którymi kierują się ludzie sięgający po suplementy diety. Wniosków można wyciągać wiele, ale za dwa główne powody korzystania z tych produktów uznaje się zabiegany tryb życia oraz wieczną pogoń za pięknem naszego ciała.

Zacznijmy od tego pierwszego, a więc zabiegany tryb życia. Nie da się ukryć, że bardzo dużo dzisiaj pracujemy, mamy mało czasu na cokolwiek i żyjemy w wiecznym stresie. Z tego powodu oczekuje się od produktów medycznych szybkiego efektu bez konieczności tracenia czasu.

Mamy świadomość, że taki tryb życia nie jest zdrowy i szukamy sposobów na to, aby w lekki i przyjemny sposób wzmocnić się. Przecież to właśnie oferują producenci suplementów, prawda? Wystarczy łykać jedną tabletkę dziennie, aby zregenerować wątrobę, usprawnić działanie serca, mózgu czy nerek. Dostajemy obietnicę szybkiego efektu bez robienia czegokolwiek, a to idealnie wpasowuje się w dzisiejsze zabiegane życie, przez co zachęca do skorzystania z produktu.

Drugą stroną medalu są kobiety nieustannie podążające za pięknem swojego ciała, choć mężczyźni coraz częściej również dopisują się do tej grupy. Mnóstwo suplementów diety dotyczy regeneracji włosów, paznokci czy skóry, a przecież tego właśnie oczekuje płeć piękna. Tabletki nierzadko zyskują miano eliksirów młodości i dlatego ludzie tak chętnie po nie sięgają.

Są to główne powody sięgania po suplementy diety. Na pewno można do nich dołożyć jeszcze łatwą dostępność (dzisiaj nawet w sieci można je zamawiać), jak i zazwyczaj w miarę przystępne ceny.

Rynek suplementów będzie rósł o 7% rocznie

Czas przejść teraz do kilku ciekawych danych statystycznych. Na początku wspominaliśmy o tym, że Polska znajduje się w ścisłej czołówce państw europejskich, w których wartość rynku suplementów dynamicznie rośnie. Już w roku 2011 szacowało się, że w naszym kraju wartość tego rynku wynosi około 3 miliardów złotych.

W roku 2015 było to już 3,5 miliarda złotych i od tego czasu zaczęła się dynamiczna ekspansja. Ledwie w 2 lata szacunkowa wartość rynku przekroczyła bowiem 4 miliardy złotych. Co ciekawe, eksperci zgodnie uważają, że tempo wzrostu będzie się utrzymywało na poziomie 7% nawet do roku 2021.

Dla porównania, w skali europejskiej wartość rynku suplementów szacuje się dzisiaj na ponad 7 miliardów euro. Biorąc natomiast pod uwagę pojedyncze kraje, Polska jest wyprzedzana tylko przez największe potęgi gospodarcze, a więc Niemcy, Francję, Wielką Brytanię czy Włochy. Jesteśmy za to niekwestionowanym liderem w swoim regionie, a więc w Europie Wschodniej.

Ile osób w Polsce regularnie korzysta z suplementów diety?

Chcecie wiedzieć, jak przekłada się to na realne zainteresowanie suplementami diety pośród naszych obywateli? Różne badania statystyczne pokazują, że ponad 70% osób przyznaje się do regularnego stosowania takich produktów, a więc po prostu do łykania tabletek każdego dnia. Czy to dużo? Wyobraźcie sobie, że szacunkowo około 65% naszych obywateli każdego dnia ogląda telewizję, a przecież wydaje nam się, że jest to czymś absolutnie normalnym.

Co bardzo ważne, ludzie naprawdę ufają swoim działaniom. Blisko 90% z aktywnie biorących suplementy jest zadowolona z efektów ich działania i uważa, że pomagają one zachować dobre zdrowie i piękne ciało. Chcecie wiedzieć, ile miesięcznie wydaje taki statystyczny człowiek na te produkty? Do 100 zł miesięcznie wydaje większość, gdyż nieco ponad 50%. Okazuje się jednak, że aż 22% tych osób przeznacza miesięcznie na suplementy do 100 do nawet 200 zł, a jest też grupa, która wydaje na ten cel więcej.

Jakie są więc zalety suplementów?

Choć różne rzeczy słyszy się o takich produktach, to nie można odmówić im tego, że jednak mają one kilka istotnych zalet. Do tych najważniejszych zalicza się:

 • możliwość uzupełnienia diety o witaminy, minerały i wartości odżywcze, których nie dostarcza się z posiłkami;
 • prosta forma uzupełniania braków w organizmie;
 • duży wybór produktów o zróżnicowanym celu stosowania;
 • przystępna cena.

Przy stosowaniu suplementów trzeba wykazać się rozwagą

Produkty tego typu mają jednak również swoje wady, które w dużej mierze wynikają po prostu z naszej nieodpowiedzialności. Po pierwsze nagminne jest przyjmowanie wielu suplementów na różne problemy, w których składniki tak naprawdę się dublują. O ile na przykład witaminy są potrzebne naszemu organizmowi, tak ich nadmiar przynosi odwrotny skutek do zamierzonego. Koniecznie powinno się sprawdzać składy takich produktów przez zakupem, starając się dobierać je w taki sposób, aby ich zawartość nie była dublowana.

Suplementy diety są również mocno przereklamowane i niestety, ale trzeba to podkreślić. Producenci obiecują cuda, których tak naprawdę nigdy nie osiągniemy. Dla przykładu, skóra nie stanie się zdrowsza, jeśli dostarczymy jej cennych składników, ale nie zaczniemy o nią dbać, chociażby dalej wystawiając ją na działanie negatywnych czynników. Suplementacja jest pewnego rodzaju wsparciem w funkcjonowaniu organizmu i nie można o tym zapominać.

Pamiętajcie również o tym, że wiele składników zawartych w takich produktach powszechnie występuje w formie naturalnej, w licznych znanych nam produktach spożywczych. Jeśli tylko jest taka możliwość, zdecydowanie lepiej zastąpić składnik syntetyczny z suplementu takim naturalnym.

Czy rynek ten jest w Polsce normowany?

Dobrą informacją jest na pewno to, że każdy nowy suplement diety, który trafia do sprzedaży w Polsce, musi być odpowiednio zatwierdzony. Pierwszym organem jest tutaj Państwowa Inspekcja Sanitarna, która musi wydać zezwolenie na sprzedaż. Produkty te muszą również spełniać wiele wytycznych narzucanych przez naszego Ministra Zdrowia, jak i przez organy o podobnych kompetencjach, które sprawują pieczę nad całą Unią Europejską.

Lista kontrolna jest tutaj jednak krótsza, niż w przypadku tradycyjnych leków dostępnych na receptę. Zawsze trzeba więc wykazywać się czujnością, sprawdzać ulotki takich produktów i wybierać przede wszystkim te, które są przygotowane w oparciu o naturalny skład.

Bibliografia:

 • https://www.prawo.pl/zdrowie/rozwoj-rynku-suplementow-w-polsce–najszybszy-w-europie,238109.html
 • https://businessinsider.com.pl/finanse/sprzedaz-suplementow-diety-w-polsce-rosnie/0s60vg4
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Wasze komentarze:

 1. aż niesamowite, że prawie ¾ ludzi w tym kraju daje się kupować na te wszystkie obietnice o cudach. Z mojego doświadczenia wiem, że tylko mały odsetek tych produktów jest naprawdę wartościowy. Piszcie w ogóle, na jakich suplementach się przejechaliście, niech to będzie ostrzeżenie dla innych.

  Odpowiedz
 2. a ja szukam porady związej z dietą. Suplementy do tego, ale dobra dieta również jest ważna. Macie może jakieś propozycje diety na zdrowe włosy i paznokcie???

  Odpowiedz
 3. Sporo, ja wydaję jakieś 30 zł miesięcznie na suplementy, ale mam koleżanki, które naprawdę majątek zostawiają w aptekach 😀 jakie suplementy stosujecie kochane na odchudzanie?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz